
За какво ми е поливна система?
Отговорът е лесен:
1. Забравяте за мрежата от маркучи във Вашата градина.
2. Забравяте за напояването на зелените площи, което за голяма част от Вас е досаден ангажимент.
3. Печелите време за Вас и Вашите близки, докато поливната система работи за Вас.
4. Икономия на вода, което в днешно време е определящ фактор за голяма част от домакинствата. Изградената поливна система редуцира разхода на вода до 50%.
Защо тревата Ви се нуждае от автоматизирано поливане?
Предимство на автоматизираното поливане е, че нужната влага се доставя в тъмната част от денонощието, избягвайки високите летни температури.
Поливната система имитира естествено дъждуване и Ви гарантира равномерно поливно покритие по цялата поливна площ.
Поливни стистеми














В практиката си екипът ни от ландшафтни архитекти, бързо разбра, че колкото и красиви зелени площи да проектира и изпълнява, не даде ли на растителността едно адекватно напояване, не може да създаде трайни и устойчиви зелени пространства.
Осъзнавайки този проблем отделихме години, за да се развием и в тази посока. Започнахме паралелното проектиране на поливни системи с идейно-дендрологичните ни проекти. С времето се научихме кои зелени площи имат нужда от повече или по-малко напояване и започнахме да го предвиждаме в проектите си.
Богат опит придобихме след изграждането на самите поливни системи. Изградихме десетки частни имоти, като дарихме вода на растителност посредством алтернативни методи за добавянето й. (Сондажи, съдове за събиране на дъждовна вода и др.)
Проектирахме, изградихме и поддържаме поливни системи и на обществени терени. Централната градска част в гр. Попово и до днес използва поливната система която изградихме през 2011г. Посетителите и гостите на хотел "Фабрика за храна и танци" в м. Равнища се радват на красиво оформени зелени кътове и обширна зелена поляна от над 3500м2, също напояваща се от изградена от екипа ни поливна система.
Няколко предприятия разполагат с изградени от нас поливни системи.
Осъзнавайки нуждите на растителността и рационалното използване на природните ресурси се стараем да се развиваме в посоката на екологичното мислене. Чрез изграждането на зелени площи увеличаваме кислорода във въздуха, а чрез устойчивото управление на водите пестим важен ресурс.




1.Подготовка на терена
Прецизно трасиране на терена с цел избягване на несъответствия с проектната и теренната част. Трасиране и обособяване на помпено-филтърна шахта. Разчистване на терена от камъни, клони, плевели, листа и други отпадъци, пречещи на изкопно-насипните дейности. Трасиране на мрежата от канали, нужни за всеки кръг от поливната система.
Етапи на изграждане
2.Връзки с основни трасета.
Осигуряване на основните трасета, нужни за поливната система. Осъществяване на връзка между сондата и помпено-филтърната шахта и захранването й с вода от сондата. Прокараване на токово трасе за захранване на шахтата и впоследствие захранване на поливната система.
3.Изкопни дейности
Изкопаване на каналите за тръбите и фитингите за подземната част на системата. Изкопаване на "легло" с размерите на помпено-филтърната шахта.
Внимателно преминаване под корените на едроразмерната растителност, с цел тяхното запазване. Преминаване под основите на комуникационни връзки (алеи, площадки и др.) Осигуряване на нужната дълбочинност на каналите (40-50см) с цел по-ефективна защита на тръбната разводка. При необходимост каналите ще се изкопават по-дълбоко, за да запазваме кореновата система на растителността. Почистване на изкопаните земни маси от отпадъци, камъни, стъкла и др. с цел запазване и съхранение на тръбната разводка.
4.Монтиране на тръбна разводка
Поставянето на тръбната разводка се извършва стриктно по техническите параметри на проекта, като се спазва местоположението на тръбите за отделните кръгове и фитингите по тях. Тръбите се поставят в предварително изкопаните канали, а след това се монтират и фитингите по тях.
5.Монтиране на разпръсквачи
Важността на тази дейност и правилното монтиране също зависят от техническата част на проекта, като той ни показва къде точно трябва да се намира разпръсквача. За целта се монтират разпръсквачите поетапно за всеки индивидуален напоителен кръг. Всеки индивидуален кръг работи поотделно и се командва от програматор. За да се избегнат грешки при съставянето на отделните кръгове ще монтираме всеки кръг самостоятелно, след което ще го маркираме и положим в шахтата с електромагнитните клапани. За самото монтиране на разпръсквачите е нужно първо да се пробие отвор в тръбата на съответния кръг и в него да се постави водовземна скоба. След поставянето на всички водовземни скоби се монтира "мека връзка" към разпръсквача, а той се захваща за горния й край(Схема 1). Така монтиран разпръсквачът позволява фина донастройка при теста на системата. Тази дейност се повтаря за всичките пет отделни кръга.

6.Отделяне на кръг за капково напояване.
Поливната система е проектирана така, че да даде възможност за капково напояване на новите дървесно-храстови петна, като ги отделя и полива идивудуално от тревните площи и според техните нужди. За целта трябва да се изгради самостоятелен кръг, отделен от кръговете с дефлекторни разпръсквачи, който да дава възможност за капково напояване. Монтирането на такъв кръг ни задължава да поставим в началото му регулатор на налягането и да подадем нужното налягане на капковите маручи, за да работят максимално функционално. Отделянето на "капковия" кръг се извършва, като до всяка точка предвидена в проекта за изход на капково напояване се пускат тръби Ф32, в чиито краища се монтират фитинги, позволяващи захващането на капковия маркуч.
7,Монтиране на клапани и програматор
Монтирането на клапаните за всеки отделен кръг се извършва, като на изходната магистрална тръба се захващат на отделни фитинги всички електромагнитни клапана, а след тях се монтират подходите към всеки индивидуален кръг на поливната система. Така се осигурява независимост на всеки кръг. След поставянето на клапаните в шахтата е необходимо свързването им с главния програматор на поливната система. То се осъществява чрез отделни проводници и осигурява на клапаните нужното им електрическо захранване. Програматорът дава възможност за настройване на отделните поливки, а именно колко и кога да полива системата. Това я прави напълно автономна и позволява използването на нужното количество воден ресурс. (Схема 2)


8.Монтиране на помпено-филтърна шахта
Полагане на шахтата в предварително изкопаното "легло" за нея. Прекарване на общите връзки в нея(ток вода). Монтиране на помпа, флуидконтрол, хидроциклон, дисков филтър, тръби и фитинги към тях. Проба на системата и обезвъздушаване.
9,Тестове и проби
След монтирането на всички компоненти и елементи на поливната система се извършва задължителен тест, както с пускане на водата, така и с включването на системата към електропреносната мрежа. Пускането на водата по тръбната разводка ще покаже евентуални проблеми и течове, които лесно ще бъдат отстранени. След елиминиране на евентуалните течове, каналите са готови за зариване.
10.Насипни дейности
След изкопаване на каналите и полагане на тръбните разводки и разпръсквачи е време да зарием и капсулираме подземните части на поливната система. За целта първо фиксираме разпръсквачите и внимателно зариваме около тях като хубаво трамбоваме почвата, за да избегнем нежелани размествания на разпръсквачите, а също така да предотвратим насилственото им изваждане. След като всички разпръсквачи са монтирани на желаните места е ред на каналите да бъдат зарити. По същия начин, като при разпръсквачите, трамбоваме добре на няколко слоя и запазваме тръбите под тях. Зариваме и помпено-филтърната шахта.
11.Монтиране на датчик за измерване на влагата
Монтирането на датчик за измерване на влагата е задължителен, защото подсказва какво количество вода да подава поливната система на тревните площи и дървесно-храстовите масиви. Монтира се на открито място, за да следи появата на дъжд и влага и успешно да спира системата да не полива докато вали и да я пуска когато е прекалено сухо. Датчикът се монтира с проводник към програматора на поливната система, а той подсказва каква програма да се използва според случая.
12.Фина настройка на разпръсквачите
Всеки разпръсквач разполага с отвор за дюза, като всяка дюза разпределя начина, количеството и радиуса на поливане. За да постигнем максимална покривност на поливаните площи използваме различни видове дюзи, монтираме ги на разпръсквачите и им задаваме посока и ъгъл за поливане.
13,Настройка на програматора.
Настройваме програматора да полива в желаните от нас часове на денонощието. Чрез програмите в него задаваме точен час на пускане и спиране на всеки кръг.Така успяваме да поливаме поетапно цялата зелена площ.
14,Поставяне на капков маркуч
Поставянето на капковия маркуч е последен, защото е една от малкото наземни части на поливната система. Маркучът се поставя в основата на растителността, закрепя се за земята посредством забиване на колчета за капкови маркучи. Поставен веднъж капковия маркуч осигурява нужното количество влага директно в корените на растенията. Изпълнена така поливната система ни позвоява да спестяваме до 50% от водните ресурси, а доставените до растенията количества вода да бъдат съобразени с нуждите на самите растения.

